Wstrzymali badania skutków 2G i 3G po niepokojących wynikach

Badania nad promieniowaniem telefonów komórkowych zostały wstrzymane po niepokojących odkryciach, a eksperci zadają pytanie — dlaczego?

 

mem komorka 1

Dziesięciolecia badań na zwierzętach wskazują na poważne ryzyko dla zdrowia wynikające z narażenia na promieniowanie telefonu komórkowego, ale badanie możliwego powiązania na razie się kończy.

Narodowy Program Toksykologiczny (NTP), którego zadaniem jest badanie potencjalnych toksyn, ogłosił niedawno, że nie będzie już badać dowodów na to, że promieniowanie telefonów komórkowych może szkodzić zwierzętom i ludziom. To posunięcie zdumiało naukowców, takich jak Devrę Davis, byłą starszą doradczynię zastępcy sekretarza ds. zdrowia w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, która nazwała nagłe wycofanie się z badań nieuzasadnionym naukowoowo. „Nie ma naukowego wyjaśnienia ani uzasadnienia tego nagłego zwrotu sytuacji” – powiedziała pani Davis dziennikowi „The Epoch Times”.

Niepublikowane badania NTP podważają decyzję o wstrzymaniu badań nad promieniowaniem telefonów komórkowych. NTP stwierdziło niedawno, że nie planuje dodatkowych badań nad promieniowaniem o częstotliwości radiowej (RFR), stwierdzając, że badania te były „trudne technicznie i wymagały więcej zasobów, niż oczekiwano”. Devra Davis skrytykowała tę decyzję, zauważając, że wyzwania techniczne nie są powodem do unikania badań nad czymś, co wydaje się powodować raka u zwierząt. „Wszystko, co wiemy na pewno, że powoduje raka u ludzi, po odpowiednim zbadaniu będzie również powodować go u zwierząt” – dodała.

Pomimo przyznania się do opracowania w 2019 r. nowatorskiego systemu narażenia na promieniowanie RFR na małą skalę w celu wyjaśnienia wcześniejszych ustaleń, NTP anulowało dalsze dochodzenia. System ten badał tylko starsze urządzenia 2G i 3G, a nie nowsze technologie 4G i 5G.

Pani Davis, była doradczyni NTP, stwierdziła, że ​​pomogła w rekomendowaniu mniejszych komór testowych. Agencja zauważyła, że ​​planowanie badań zajmuje lata, więc porzucenie tego projektu „w tym momencie przekracza moje zrozumienie”, biorąc pod uwagę codzienny kontakt milionów dzieci z urządzeniami mobilnymi.

W oświadczeniu przesłanym e-mailem NTP potwierdziło, że ​​chociaż prace nad systemem narażenia na małą skalę i towarzyszącymi badaniami zostały zakończone, wyniki zostaną udostępnione publicznie i opublikowane na stronie internetowej agencji dopiero „po zakończeniu wewnętrznych przeglądów”.

W chwili pisania tego tekstu badanie z 2019 r. pozostaje wciąż nieopublikowane. W 2018 r. NTP opublikowało wyniki dwuletnich badań toksykologicznych, które wykazały „wyraźne dowody” na związek między promieniowaniem telefonów komórkowych 2G i 3G a nowotworami u samców szczurów. Dalsze badania przeprowadzone w 2019 r. wykazały uszkodzenia DNA w mózgach, wątrobach i komórkach krwi narażonych szczurów i myszy. Pomimo pierwotnego zlecania tych badań i nadzorowania tych badań, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) odrzuciła ustalenia NTP, powiedziała pani Davis. W 2019 roku Federalna Komisja Łączności uznała normy narażenia na promieniowanie z 1996 roku dla nowych technologii 5G, które wówczas jeszcze nie istniały, za przestarzałe. Aby to uzasadnić, w 2020 r. FDA anonimowo przedstawiła niezrecenzowany dokument.

W 2021 roku Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Dystryktu Kolumbii wydał orzeczenie przeciwko FCC z pozwu organizacji Environmental Health Trust (EHT). Sąd stwierdził, że Komisja FCC działała niewłaściwie i nielegalnie, utrzymując swoje limity narażenia na promieniowanie bezprzewodowe z 1996 roku. Sąd stwierdził, że FCC zignorowała dowody na to, że promieniowanie poniżej obecnych (mocno podwyższonych) norm może powodować poza rakiem niekorzystne skutki zdrowotne, zauważając, że FCC nie odpowiedziała również na uwagi dotyczące szkód dla środowiska wywołanych promieniowaniem. Sąd nakazał skorygowanie standardów rozliczania dokumentacji EHT w zakresie zagrożeń dla dzieci i środowiska.

Od 2019 r. Francja nałożyła obowiązek umieszczania na telefonach komórkowych ostrzeżeń, aby trzymać takie urządzenia z dala od dzieci i podbrzusza kobiet w ciąży ze względu na ryzyko promieniowania. Unia Europejska finansuje również szeroko zakrojone badania nad zagrożeniami RFR. „Dlaczego więc ignorujemy wyniki badań na zwierzętach wykazujące szkodliwość?” – pyta pani Davis. „Jest tylko jeden powód: w grę wchodzą tak duże pieniądze”.

Telefony stacjonarne stanowiły alternatywę dla telefonów komórkowych, ale rozporządzenie FCC z 2019 r. umożliwiło operatorom rezygnację z łączy miedzianych. Firmy takie jak Verizon zaczęły wycofywać telefony stacjonarne, pozostawiając konsumentom jedynie opcję bezprzewodową.

mem smartfon 1

Ludzie nadal mogą zmniejszyć narażenie na promieniowanie RFR poprzez nienoszenie telefonów w kieszeniach i stanikach, korzystanie z zestawu głośnomówiącego i trzymanie telefonów z dala od głowy i ciała, trzymanie urządzenia z dala od narządów rozrodczych, korzystanie z internetu przewodowego przez Wi-Fi i niespanie w pobliżu telefonów.

Autorstwo: George Citroner
Na podstawie: EHTrust.org, FCC.gov, Niehs.NIH.gov [1] [2]
Źródło zagraniczne: TheEpochTimes.com, NexusNewsFeed.com
Źródło polskie: WolneMedia.net