Numer POGOTOWIA ANTYSEPSOWEGO: 18 262 20 85  więcej info...

Stowarzyszenie nie udziela porad medycznych

"Jeśli zrezygnujesz z wolności na rzecz bezpieczeństwa,
nie będziesz miał żadnej z tych rzeczy"

Kurczaki skażone bakteriami.

Opublikowano: 11.01.2019 Autor: Marek Kleciak
    Co drugi kurczak sprzedawany w Niemczech jest skażony bakteriami powodującymi biegunkę (campylobacter). Wiadomość to odpowiedź rządu niemieckiego na interpelację poselską niejakiego Antona Hofreitera, szefa partii zielonych. Skażonych było w 2017 roku 51,8% próbek, a w 2011 było to jeszcze 31,6% próbek. Tylko niepoprawny optymista może sądzić, że w Polsce w cudowny sposób jest inaczej..

   Od siebie dodając: Jak to się dzieje? Czyżby odpuszczono sobie i przestano zachowywać zasad higieny? Otóż nie, po prostu, antybiotyki dodawane praktycznie wszędzie, przestają działać. W przeciągu najbliższego dziesięciolecia większość antybiotyków będzie można wyrzucić do kosza. Dzieje się tak z powodu zbyt intensywnego ich używania. Pewnie wiecie państwo, że ponad połowa antybiotyków zużywana jest przy masowej hodowli zwierząt. Nie ma praktycznie prawie wcale wody pitnej bez antybiotyków, tak silne jest skażenie środowiska. A to, że bakterie rozmnażają się 500.000 razy szybciej niż ludzie powoduje, że błyskawicznie dostosowują się do nowych antybiotyków. Hmm, nowych. Ostatni "nowy" antybiotyk dopuszczono w 2012 roku (z tego co pamiętam), a nowych na horyzoncie nie widać. To jeszcze jeden z powodów dla których powinniśmy używać antybiotyki tylko w sytuacji, gdy jest zagrożenie życia.

     Jak z pewnością wiecie, jeśli bakterie raz nauczą się walki z danym antybiotykiem to informacja ta przekazywana jest.. wiecznie i nie ma szans, by się dany szczep bakterii tego "oduczył". Jedna bakteria przekazuje przy tym tę informację drugiej i jest tylko kwestią czasu, kiedy wszystkie bakterie na ziemi tę informację otrzymają.

http://www.spiegel.de/…/medienbericht-jedes-zweite-haehnche…


EDIT:
Taka "drobna" uwaga odnośnie tychże bakterii:

     Podczas, gdy biegunka nimi wywołana przebiega u większości ludzi dość łagodnie, o tyle w niektórych przypadkach patogeny pozostają w jelitach i mogą wywołać przewlekłą ich infekcję. Daje to podobny obraz kliniczny jak przewlekła choroba zapalna jelit.

     Szczególnie u pacjentów z obniżoną odpornością w rzadkich przypadkach może dojść do progresji septycznej (sepsa). Po wyleczeniu infekcji dochodzi niekiedy do reaktywnego zapalenia stawów i rumienia guzowatego! Istnieją również dowody na to, że zespół Guillain-Barré może być związany z zakażeniami Campylobacterem.

     Z tego co czytam to w Wielkiej Brytani zakażonych jest prawdopodobnie około 3/4 kurczaków i choruje rocznie z tego powodu 500.000 osób zaś około setki umiera.

https://www.telegraph.co.uk/…/FSA-warns-that-chicken-bacter…
Odsłony: 520

Uwaga

Informacje zawarte na tych stronach nie są podręcznikiem medycyny, ani nie służą do diagnostyki lekarskiej. Są tylko zbiorem informacji dotyczących wspomagania leczenia oraz wrażają opinię ich autorów na podstawie art. 54.1 Konstytucji RP, która to gwarantuje im wolność do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Sugestie zawarte tutaj zawarte są tylko i wyłącznie informacją, która może oczywiście być wykorzystana, ale każdy organizm może reagować inaczej.
Każde użycie opisanych substancji musi być skonsultowane z lekarzem. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych na tych stronach informacji.