Numer POGOTOWIA ANTYSEPSOWEGO: 18 262 20 85  więcej info...

To woła o pomstę do Nieba...

Opublikowano: 12.04.2019 Autor: Marek Kleciak
     W języku polskim funkcjonuje powiedzenie: „To woła o pomstę do nieba”. Te słowa, będące wyrazem głębokiej goryczy wobec dziejącej się niesprawiedliwości doskonale opisują uczucia jakie pojawiają się gdy usłyszy się o działaniach firmy farmaceutycznej Purdue. Koncern przez wiele lat sprzedawał lek przeciwbólowy o nazwie Oxycontin. Lek z grupy opioidów wywołuje silne uzależnienie i to w błyskawicznie krótkim czasie. Osoby które zażyły go kilkakrotnie są już uzależnione od tego, de facto, narkotyku. Firma świetnie zdawała sobie z tego sprawę.
     Po pewnym czasie potrzeba było coraz większych dawek by działał. Ponieważ lek był sprzedawany legalnie a firma dawała ogromne gratyfikacje lekarzom którzy go przepisywali z byle powodu, to doprowadziło to w krótkim czasie do powstania „legalnej” narkomanii. Jedna, silnie dozowana tabletka potrafiła kosztować na czarnym rynku 110 dolarów tak więc zyski z dilerki były porównywalne do handlu innymi narkotykami.
  {jcomments on}   Działało to tak, że przekupiony lekarz diagnozował u jakiejś osoby chorobę wymagającą leczenia przeciwbólowego a ta osoba sprzedawała innym „lek” działając jak klasyczny diler. Gdy pojawiły się pierwsze głosy alarmujące i policja wszczęła dochodzenia koncern zareagował: Przekupywał, policjantów, detektywów, polityków, urzędników zajmujących się nadzorem a nawet prokuratorów. Pieniądze jakie na tym zarabiał były niewyobrażalne. Uczciwi policjanci z dochodzeniówki byli przenoszeni do innych zadań lub rzucano im kłody pod nogi tak by śledztwo nie mogło posunąć się dalej. Dowody rzeczowe znikały a niektórzy z policjantów nagle rezygnowali z pracy dostając lukratywne stanowiska w tej firmie.

     Kiedy jednak okazało się że nie da się dużej zamieść sprawy pod dywan koncern zareagował: zamierza ogłosić że .. zbankrutował (1)

     Purdue zaprzeczył oczywiście zarzutom stawianym w procesach sądowych złożonych przez setki miast, hrabstw, plemion i stanów związkowych w USA. Podczas gdy niektóre z tych spraw są rozpatrywane przez różne sądy stanowe, większość z nich została przekazana do sądu federalnego w Ohio w ramach tzw. Wielostronnego postępowania sądowego (MDL).

Prawnicy skarżących porównali toczący się proces ze sprawą przemysłu tytoniowego, który doprowadził dwie dekady temu do ugody w wysokości 246 miliardów dolarów.

Trzeba przypomnieć że dziennie w USA umiera 130 osób z powodu przedawkowania tego leku. Szacunek został przeprowadzony przez amerykański urząd zdrowia w 2017 roku. Rocznie jest to więc w zaokrągleniu 47500 osób czyli średniej wielkości miasto. Obciążenie finansowe gospodarki Stanów Zjednoczonych z tego powodu jest ogromne. Ekonomiści szacują, że od 2001 r. USA w wyniku narkomanii wywołanej lekami opioidowymi poniosło straty w wysokości ponad 1 biliona USD! (2)

Źródła:

1.
https://www.statnews.com/2019/03/04/if-purdue-pharma-declares-bankruptcy-what-would-it-mean-for-lawsuits-against-the-opioid-manufacturer/

2.
https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/purdue-pharma-will-sich-offenbar-vor-gerichtsprozessen-druecken-a-1256495.html

3.
https://www.nytimes.com/2018/05/29/health/purdue-opioids-oxycontin.html
{jcomments off} Odsłony: 1003