Numer POGOTOWIA ANTYSEPSOWEGO: 18 262 20 85  więcej info...

Stowarzyszenie nie udziela porad medycznych

"Jeśli zrezygnujesz z wolności na rzecz bezpieczeństwa,
nie będziesz miał żadnej z tych rzeczy"

To woła o pomstę do Nieba...

Opublikowano: 12.04.2019 Autor: Marek Kleciak
     W języku polskim funkcjonuje powiedzenie: „To woła o pomstę do nieba”. Te słowa, będące wyrazem głębokiej goryczy wobec dziejącej się niesprawiedliwości doskonale opisują uczucia jakie pojawiają się gdy usłyszy się o działaniach firmy farmaceutycznej Purdue. Koncern przez wiele lat sprzedawał lek przeciwbólowy o nazwie Oxycontin. Lek z grupy opioidów wywołuje silne uzależnienie i to w błyskawicznie krótkim czasie. Osoby które zażyły go kilkakrotnie są już uzależnione od tego, de facto, narkotyku. Firma świetnie zdawała sobie z tego sprawę.
     Po pewnym czasie potrzeba było coraz większych dawek by działał. Ponieważ lek był sprzedawany legalnie a firma dawała ogromne gratyfikacje lekarzom którzy go przepisywali z byle powodu, to doprowadziło to w krótkim czasie do powstania „legalnej” narkomanii. Jedna, silnie dozowana tabletka potrafiła kosztować na czarnym rynku 110 dolarów tak więc zyski z dilerki były porównywalne do handlu innymi narkotykami.
  {jcomments off}   Działało to tak, że przekupiony lekarz diagnozował u jakiejś osoby chorobę wymagającą leczenia przeciwbólowego a ta osoba sprzedawała innym „lek” działając jak klasyczny diler. Gdy pojawiły się pierwsze głosy alarmujące i policja wszczęła dochodzenia koncern zareagował: Przekupywał, policjantów, detektywów, polityków, urzędników zajmujących się nadzorem a nawet prokuratorów. Pieniądze jakie na tym zarabiał były niewyobrażalne. Uczciwi policjanci z dochodzeniówki byli przenoszeni do innych zadań lub rzucano im kłody pod nogi tak by śledztwo nie mogło posunąć się dalej. Dowody rzeczowe znikały a niektórzy z policjantów nagle rezygnowali z pracy dostając lukratywne stanowiska w tej firmie.

     Kiedy jednak okazało się że nie da się dużej zamieść sprawy pod dywan koncern zareagował: zamierza ogłosić że .. zbankrutował (1)

     Purdue zaprzeczył oczywiście zarzutom stawianym w procesach sądowych złożonych przez setki miast, hrabstw, plemion i stanów związkowych w USA. Podczas gdy niektóre z tych spraw są rozpatrywane przez różne sądy stanowe, większość z nich została przekazana do sądu federalnego w Ohio w ramach tzw. Wielostronnego postępowania sądowego (MDL).

Prawnicy skarżących porównali toczący się proces ze sprawą przemysłu tytoniowego, który doprowadził dwie dekady temu do ugody w wysokości 246 miliardów dolarów.

Trzeba przypomnieć że dziennie w USA umiera 130 osób z powodu przedawkowania tego leku. Szacunek został przeprowadzony przez amerykański urząd zdrowia w 2017 roku. Rocznie jest to więc w zaokrągleniu 47500 osób czyli średniej wielkości miasto. Obciążenie finansowe gospodarki Stanów Zjednoczonych z tego powodu jest ogromne. Ekonomiści szacują, że od 2001 r. USA w wyniku narkomanii wywołanej lekami opioidowymi poniosło straty w wysokości ponad 1 biliona USD! (2)

Źródła:

1.
https://www.statnews.com/2019/03/04/if-purdue-pharma-declares-bankruptcy-what-would-it-mean-for-lawsuits-against-the-opioid-manufacturer/

2.
https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/purdue-pharma-will-sich-offenbar-vor-gerichtsprozessen-druecken-a-1256495.html

3.
https://www.nytimes.com/2018/05/29/health/purdue-opioids-oxycontin.html
{jcomments off} Odsłony: 1184

Uwaga

Informacje zawarte na tych stronach nie są podręcznikiem medycyny, ani nie służą do diagnostyki lekarskiej. Są tylko zbiorem informacji dotyczących wspomagania leczenia oraz wrażają opinię ich autorów na podstawie art. 54.1 Konstytucji RP, która to gwarantuje im wolność do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Sugestie zawarte tutaj zawarte są tylko i wyłącznie informacją, która może oczywiście być wykorzystana, ale każdy organizm może reagować inaczej.
Każde użycie opisanych substancji musi być skonsultowane z lekarzem. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych na tych stronach informacji.