Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyj sesje na temat Global Economic Outlook , Global Science Outlook i The Future of Consumption z naszego dorocznego spotkania 2017.

Jak pokazuje Brexit i zwycięstwo Donalda Trumpa, przewidywanie nawet najbliższej przyszłości nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chodzi o to, jak nasz świat będzie wyglądał w perspektywie średnioterminowej – jak zorganizujemy nasze miasta, skąd będziemy czerpać energię, co będziemy jeść, co to będzie oznaczać bycie uchodźcą – robi się jeszcze trudniej . Ale wyobrażanie sobie społeczeństw jutra może dać nam świeże spojrzenie na wyzwania i możliwości dnia dzisiejszego.

Poprosiliśmy ekspertów z naszych Global Future Councils o ich spojrzenie na świat w 2030 roku, i to są wyniki, od śmierci zakupów do odrodzenia państwa narodowego.

1. Wszystkie produkty staną się usługami. „Nic nie posiadam. Nie posiadam samochodu. Nie posiadam domu. Nie posiadam żadnych urządzeń ani ubrań”, pisze duńska posłanka Ida Auken. Zakupy to odległe wspomnienie w mieście 2030 roku, którego mieszkańcy nabyli czystą energię i na żądanie pożyczają to, czego potrzebują. Brzmi utopijnie, dopóki nie wspomni, że każdy jej ruch jest śledzony, a poza miastem żyją połacie niezadowolenia, ostateczny obraz społeczeństwa podzielonego na dwie części.

2. Istnieje globalna cena węgla. W 2017 r. Chiny objęły prowadzenie z rynkiem handlu uprawnieniami do emisji tony CO2, stawiając świat na ścieżce w kierunku jednolitej ceny dwutlenku węgla i silnej zachęty do rezygnacji z paliw kopalnych, przewiduje Jane Burston, dyrektor ds. klimatu i środowiska w Brytyjskie Narodowe Laboratorium Fizyczne. Tymczasem Europa znalazła się w centrum handlu tanimi, wydajnymi panelami słonecznymi, ponieważ ceny odnawialnych źródeł energii gwałtownie spadły.

3 . Dominacja USA się skończyła. Mamy garść światowych potęg. Państwa narodowe dokonają powrotu, pisze Robert Muggah, dyrektor ds. badań w Instytucie Igarapé. Zamiast jednej siły, kilka krajów – na czele z USA, Rosją, Chinami, Niemcami, Indiami i Japonią – wykazuje tendencje półimperialne. Jednocześnie jednak rola państwa jest zagrożona przez trendy, w tym rozwój miast i rozprzestrzenianie się tożsamości online,

Flagi powiewające poza posiedzeniem NATO
Zdjęcie: REUTERS / Francois Lenoir

4. Szpital pożegnalny, witaj w domu-szpitalu . Technologia jeszcze bardziej zakłóci rozwój choroby, pisze Melanie Walker, lekarz medycyny i doradca Banku Światowego. Szpital, jaki znamy, będzie wycofywany, z mniejszą liczbą wypadków dzięki autonomicznym samochodom i wielkim postępom w profilaktyce i medycynie spersonalizowanej. Skalpele i dawcy narządów są na zewnątrz, małe rurki-roboty i narządy z biodrukami są w środku.

 

5. Spożywamy znacznie mniej mięsa. Podobnie jak nasi dziadkowie, będziemy traktować mięso jako smakołyk, a nie podstawowy artykuł, pisze Tim Benton, profesor ekologii populacji na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. Wygra to nie duże rolnictwo czy mali rzemieślnicy, ale raczej połączenie tych dwóch rzeczy, z przeprojektowaną żywnością wygodną, ​​aby była zdrowsza i mniej szkodliwa dla środowiska.

6. Dzisiejsi uchodźcy syryjscy, dyrektorzy generalni 2030. Wysoko wykształceni syryjscy uchodźcy osiągną pełnoletność do 2030 r., co przemawia za integracją gospodarczą tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z konfliktu. Świat musi być lepiej przygotowany na populacje w ruchu, pisze Lorna Solis, założycielka i dyrektor generalna organizacji pozarządowej Blue Rose Compass, ponieważ zmiany klimatyczne wysiedlą miliard ludzi.

Obraz: REUTERS / Muhammad Hamed

7. Wartości, które zbudowały Zachód, zostaną przetestowane do granic wytrzymałości. Zapominamy o mechanizmach kontroli i równowadze, które wspierają nasze demokracje na własne ryzyko, pisze Kenneth Roth, dyrektor wykonawczy Human Rights Watch.

8. „Do lat 30. XX wieku będziemy gotowi przenieść ludzi w kierunku Czerwonej Planety”. Co więcej, gdy już tam dotrzemy, prawdopodobnie odkryjemy dowody na istnienie obcego życia, pisze Ellen Stofan, główny naukowiec NASA. Wielka nauka pomoże nam odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące życia na Ziemi, a także otworzy praktyczne zastosowania technologii kosmicznej.

Zdjęcie: REUTERS / Jim Urquhart