Numer POGOTOWIA ANTYSEPSOWEGO:
18 262 20 85 
MAPA POGOTOWIA

W tych czasach warto być preppersem. Niedługo wszyscy się o tym przekonamy.

Strach panuje obecnie nad światem. Dziś więc przedstawiam mojego "preppersa w pigułce". Ta wiedza, zebrana w jednym miejscu po miesiącach moich dociekań, pozwoli Ci dokonywać dobrych wyborów odpowiednich do Twojej sytuacji i okoliczności i więcej spokoju zagości w Twoim życiu a Twoja przyszłość zacznie zapisywać się na karcie pozytywnego, optymistycznego scenariusza zdarzeń.

Przygotowany = o niebo spokojniejszy 😁
Przygotowany = o niebo bezpieczniejszy 😁

1. Każdy zapobiegliwy człowiek powinien posiadać przenośny filtr do wody typu life straw, np. Sawyer SP2105. Już teraz wprost mówi się o przerwach w dostawach prądu a gdy nie ma prądu, nie ma wody w kranie a sklepy nie są w stanie nic sprzedać.

2. Na wypadek braku prądu i gazu, warto nauczyć się budowy rocket stove (wpisz proszę "rocket stove" na youtube) i zakupić potrzebne ku temu materiały (cegły, garnki cast iron, opał, kratkę żeliwną, krzesiwo/zapałki/zapalniczki). Można zaopatrzyć się w przenośną kuchenkę gazową i pojemniki z gazem, co jednak nie jest trwałym rozwiązaniem. Pamiętajmy o termosach, które pozwolą dłużej cieszyć się ciepłym napojem. Jeśli remontujesz dom, zachowaj kominki i upewnij się, że przewody kominowe są czyste i drożne. Gdy zapali się komin, zamknij szczelnie (!) dostęp powietrza z obu stron komina i wsyp do środka (od strony dachu) kilogram soli lub więcej jeśli będzie trzeba.

3. Magazynujemy żywność - produkty suche z długim terminem ważności, puszki (najlepiej z jedzeniem, którego nie trzeba podgrzewać), kostki rosołowe (bo smak ma znaczenie), tłuszcz (np. olej kokosowy, smalec, Visantol, Tranol), miód, ocet jabłkowy, propolis, pierzgę, przyprawy, np. cynamon, imbir, kurkuma itd. (kupujemy to, co lubimy jeść i w pierwszej kolejności spożywamy produkty z najkrótszą datą ważności). Warto też zainwestować czas w zrobienie własnych przetworów. Ciekawym pomysłem są marynowane gotowane jajka albo mięso w słoikach czy marynowane/kiszone warzywa, zwłaszcza czosnek. Chodzi o to byśmy byli w stanie stworzyć smaczny posiłek.

4. Pamiętamy o lekach (zwłaszcza tych, które przyjmujemy na stałe), suplementach (np.witaminy - ja kupuję na www.ukryteterapie.pl), ziołach (np. niezawodne kwiaty nagietka na infekcje układu moczowego, lukrecja, glistnik, szałwia, rumianek, kwiat mniszka, kwiat lipy, wrotycz, jałowiec, oregano, pokrzywa itd.), olejkach naturalnych, olejku rycynowym, olejku kamforowym, węglu aktywowanym (kupuję marki Aliness). Warto posiadać zestawy do płukania zatok oraz wysokiej jakości nebulizator i sól fizjologiczną we fiolkach lub butelkach.

4a. Warto przestudiować listę linków Jerzy Zięba pod adresem https://tinyurl.com/m9dp7pvr a zwłaszcza nagrań pod adresem jerzyzieba.pl/odpornosc i jerzyzieba.pl/koronawirus oraz zrobić notatki by w razie problemu ze zdrowiem wiedzieć, co robić a to, co może być potrzebne kupić z wyprzedzeniem oszczędzając sobie stresu i.. pieniędzy bo inflacja jest i będzie bezlitosna a ceny muszą rosnąć że względu na wzrost kosztów produkcji i transportu.

4b. Warto zainteresować się tym, jak zrobić CDS https://tinyurl.com/28pmztfm i co to jest DMSO gdyż obie te substancje mają ogrom zastosowań i są niezwykle pomocne.

4c. Rozważyć należy, biorąc pod uwagę "panowanie" świrusa celebryty, zakupienie suplementu o nazwie NAC (Aliness ma NAC bez szkodliwych dodatków) i glutationu zredukowanego.

4d. Bardziej zaawansowani w kwestiach medycznych powinni rozważyć zakup tego, co potrzebne do wlewów dożylnych np. askorbinianu sodu Visanto z "osprzętem" oraz znalezienie kogoś, kto będzie w stanie profesjonalnie taki wlew pisać (np. pielęgniarka).

5. Sól i soda oczyszczona mają ogrom zastosowań (polecam książki Iwana Nieumywakina na ich temat) a więc zaopatrujemy się w sól kamienną niejodowaną bez dodatków np. kłodawską oraz w sodę oczyszczoną. W dużych ilościach.

6. Konieczna jest apteczka (plastry, bandaże, opatrunki, produkty typu Dermatol czy Polibiotic, płyn Lugola, nadtlenek wodoru, burnjel, preparaty na ukąszenia owadów itd.)

7. Kupujemy zestaw dentystyczny (narzędzia dentystyczne, zestaw np. DenTek dental first aid kit, zestaw do wypełnień stałych).

8. Trudno byłoby przeżyć bez kosmetyków, mydła, płynu do mycia naczyń, proszku do prania czy ewentualnie orzechów piorących. Warto też mieć sodę kalcynowaną do prania, boraks i wszechstronny w użytkowaniu ocet.

8a. Panie muszą pamiętać o tym, by posiadać zapas podpasek, wkładek, pieluch dla dzieci itp.

9. Kupujemy książki z konkretnymi poradami medycznymi (np. "Ukryte Terapie", zwłaszcza część 3.1 i 3.2), książkę na temat ziół (np. M. Senderskiego), jak również wszelkie inne książki, które nas interesują, krzyżówki, gry itp. - robimy to nie tylko po to, by mieć wiedzę, by wiedzieć co robić "jakby co", ale i po to by mieć czym zająć czas w przypadku np. braku prądu.

10. Zaopatrujemy się w ciepłe ubrania a w tym zwłaszcza skarpetki, czapki i rękawiczki (ciepłe stopy, dłonie i głowa to podstawa), kominiarki, ciepłe buty (najlepiej wodoodporne), peleryny woodoodporne. Kupujemy foot/hand/body warmers (też. Grzejki). Nie wyrzucamy starych ciepłych ubrań, starych kocy, pościeli itp.

11. Czasem życie uratować może zwykła folia termoizolacyjna, namiot ratunkowy z folii termoizolacyjnej czy folia bąbelkowa. Pamiętajmy też o szerokim zastosowaniu folii do żywności oraz o przydatnej czasem folii aluminiowej. Zakupmy mocne worki na śmieci oraz worki i woreczki foliowe różnej wielkości.

12. Niezbędna jest latarka i radio "na korbkę" z bateriami słonecznymi czyli z funkcją power banku do ładowania np. smartfona. Zainwestujmy też w świeczki (można kupić gotowe lub zrobić samodzielnie) i baterie.

13. Wyposażamy naszą skrzynkę z narzędziami - potrzebne nam: nóż, siekiera, saperka, karta przeżycia, piła, wiertarka, młotek, klucze, gwoździe, wkręty, uszczelki, taśma klejąca, taśma malarska, duct tape itd. Bardziej zaawansowani kupią wędki czy nawet łuk.

14. Paradoksalnie wewnątrz domu może przydać się.. namiot, gdyż postawiony wewnątrz najcieplejszego pomieszczenia w domu tworzy swoisty mikroklimat. Dodatkowo zaopatrujemy się w śpiwory i karimaty.

15. Warto zainteresować się, jak stworzyć plecak ucieczkowy i mieć w domu takie plecaki na wypadek np. ewakuacji.

16. Przygotuj się do obrony przed złodziejami (gaz pieprzowy, legalna broń, ale i pamiętaj o tym, że Twoi sąsiedzi, przyjaciele czy rodzina mogą nie być przygotowani więc warto mieć więcej zapasów, by móc im pomóc. Staraj się nie dawać niczego za darmo. To ważne, gdyż rozdawanie za darmo stworzyłoby coraz to dłuższe kolejki przed Twoimi drzwiami.

17. A na szarym końcu.. papier toaletowy i ręczniki kuchenne!

Życzę wszystkim to czytającym powodzenia w tych szalonych czasach i wszystkiego lepszego! 😁

Jovita
TPL_BACKTOTOP