Dnia 21 maja 2025, po kilku miesiącach oczekiwania, rozpoczął się w Sądzie Okręgowym w Warszawie proces o odszkodowania za powikłania poszczepienne związane z przyjęciem szczepionki Vaxzevria przeciwko Covid-19 i już dziś akta sprawy liczą 9 tomów.
W ramach procedury pozasądowej nasz klient otrzymał maksymalną kwotę świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych (100.000 zł), niemniej świadczenie to jest całkowicie niewystarczające wobec doznanej szkody.
Obecna kwota roszczenia to 2.120.000 zł plus renta.
Pozew został skierowany przeciwko Ministrowi Zdrowia (Skarbowi Państwa) jako odpowiedzialnemu w ramach rządowego Narodowego Programu Szczepień Przeciw Covid-19 za koordynowanie rządowego programu oraz producentowi szczepionki AstraZeneca jak i miejscowemu przedstawicielowi podmiotu odpowiedzialnego AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. W sprawie bierze też udział przedstawiciel Prokuratorii Generalnej.
Dotychczas powód nie otrzymał odpowiedzi na pozew. Pozwani zawnioskowali o wydłużenie przez Sąd terminu do odpowiedzi na pozew o kolejne 6 tygodni.
(…)
Jak wynika z informacji publicznie dostępnych, na skutek dużej liczby zgłoszeń działań niepożądanych szczepionki Vaccine (potem: Vaxzevria) kilka państw w 2021 roku jako pierwsze zawiesiły jej stosowanie na swoim terytorium. Do państw tych należały Dania, Norwegia, Włochy, Austria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa i Islandia. W maju 2024 roku firma AstraZeneca ogłosiła wycofanie swojej szczepionki Vaxzevria z rynku globalnego, w tym z Europy, oficjalnie z powodu spadku popytu.
Przy okazji warto zaznaczyć, że w tym czasie rząd polski starał się pozyskać wycofywane z innych krajów szczepionki tej firmy - np. z Danii.
informacje podane przez mec. Arkadiusza Tetelę, reprezentującego obywatela Kanady, który w czasie walki z pandemią przebywał w Polsce i został zaszczepiony preparatem ww. firmy, co spowodowało u niego wystąpienie ciężkiego odczynu poszczepiennego.