Numer POGOTOWIA ANTYSEPSOWEGO: 18 262 20 85  więcej info...

Zawarte w blogu treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie mogą zastąpić
opinii pracownika służby zdrowia.

Każdy Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma takie prawo na podstawie Konstytucji, art. 54.1.

O liposomalności słów kilka

Opublikowano: 05.04.2019 Autor: Marek Kleciak
"Dla mnie samego było zaskoczeniem że tylko 5 do 10% się wchlania. To tłumaczy czemu jedząc zdrową żywność nie musimy brać żadnych suplementów."

      W latach 60-tych odkryto tzw. Liposomy, które można obrazowo opisać jako kuliste „skorupki” stworzone z tzw. Fosfolipidów. Wewnątrz takiej skorupki mozna transportować np. leki lub substancje odżywcze do tkanek organizmu. Farmacja uznaje liposomy za „jeden z najlepszych systemów dostarczania leków, ze względu na ich zdolność do kapsułkowania różnych substancji, doskonałą biokompatybilność i łatwą interakcję z biomembranami”. Dopiero w ostatniej dekadzie zaczęto stosować technologię absorpcji liposomów w suplementach diety. Doustną biodostępność suplementów można zwiększyć za pomocą liposomów, aby suplement bezpiecznie osiągnął zamierzony cel. Osiągane są dzięki temu poziomy np. witamin w osoczu, które nie są możliwe do uzyskania tylko przy użyciu dostępnych w handlu tabletek lub kapsułek.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto długo karmić piersią?

Opublikowano: 03.04.2019 Autor: Marek Kleciak
Dlaczego warto długo karmić piersią, tzn. minimum do 2,5 a w niektórych przypadkach nawet do 3,5 roku życia?

1) Jest to zupełnie naturalne, ponieważ odpowiada matczynemu instynktowi większości kobiet, jak i potrzebom większości dzieci.

2) Podba się to zarówno matkom i dzieciom, jest piękne i powoduje powstanie silnych więzi z dzieckiem. Dlatego więc zakończyć karmienie wcześniej niż jest to możliwe?

3) Nawet po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających, dzieci karmione piersią otrzymują więcej z substancji odżywczych i kalorii.

Czytaj więcej...