Zdrowa Polska

Czy shilajit (mumio) można brać podczas ciąży?

    Wiele stron przed stosowaniem shilajitu w czasie ciąży ostrzega.
Tymczasem badanie przeprowadzone na ciężarnych myszach ( http://www.docsdrive.com/pdfs/ansinet/jbs/2003/681-684.pdf ) dowiodło, że tak nie jest.
    W grupie myszek stosujących shilajit była tylko jeden embrion z nieprawidłowościami wzroku podczas gdy w grupie kontrolnej była ciąża pozamaciczna, jedna encefalopatia oraz jedna przepuklina. Autorzy badania są zdania, że z powodu dużego ciężaru czasteczkowego shilajit nie jest w stanie pokonać bariery jaką jest placenta i nie wykazuje toksycznego działana jako tzw klastogen (http://www.docsdrive.com/pdfs/ansinet/jbs/2003/681-684.pdf )

O liposomalności słów kilka

"Dla mnie samego było zaskoczeniem że tylko 5 do 10% się wchlania. To tłumaczy czemu jedząc zdrową żywność nie musimy brać żadnych suplementów."

      W latach 60-tych odkryto tzw. Liposomy, które można obrazowo opisać jako kuliste „skorupki” stworzone z tzw. Fosfolipidów. Wewnątrz takiej skorupki mozna transportować np. leki lub substancje odżywcze do tkanek organizmu. Farmacja uznaje liposomy za „jeden z najlepszych systemów dostarczania leków, ze względu na ich zdolność do kapsułkowania różnych substancji, doskonałą biokompatybilność i łatwą interakcję z biomembranami”. Dopiero w ostatniej dekadzie zaczęto stosować technologię absorpcji liposomów w suplementach diety. Doustną biodostępność suplementów można zwiększyć za pomocą liposomów, aby suplement bezpiecznie osiągnął zamierzony cel. Osiągane są dzięki temu poziomy np. witamin w osoczu, które nie są możliwe do uzyskania tylko przy użyciu dostępnych w handlu tabletek lub kapsułek.

Menu użytkownika

SZCZEPIONKI

Mało znane fakty
Jerzy Zięba