10 akcji na rzecz „Szczepień dla wszystkich”



Źródło: https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/vaccination/docs/10actions_en.pdf

10 kierunków dziełań, aby wyszczepić wszystkich:

1. Należy promować globalne polityczne przywództwo oraz wspierać zaangażowanie na rzecz szczepień. Należy budować efektywną współpracę i partnerstwo – zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, narodowej, regionalnej i lokalnej z urzędami ds. zdrowia, rodziną i krewnymi osób z dziedziny zdrowia, przedstawicielami społeczeństwa cywilnego, gminami, naukowcami oraz przemysłem w celu globalnej ochrony ludzkości dzięki zastosowaniu szczepień.

2. Należy się upewnić, że we wszystkich krajach istnieją narodowe strategie wyszczepień, które zostaną efektywnie zastosowane. Upewnić się, że wszystkie kraje posiadają wystarczające zrównoważone zaopatrzenie finansowe w zgodzie z postępem na drodze do zabezpieczenia zdrowotnego każdego człowieka i nie wolno nikogo zostawiać w potrzebie.

3. Należy wprowadzić silne systemy nadzoru dla chorób, które dzięki szczepieniom nie mają prawa się pojawić, które powinny być wyeliminowane i wybite na całym świecie.

4. Należy usuwać przyczyny z korzeniami, pozwalać jednak ludziom zwlekać ze szczepieniami. Wzmacniać zaufanie do szczepionek. Planować interwencje w oparciu o bazy ewidencjonowanych danych.

5. Należy wykorzystywać możliwości technologii digitalnych (cyfrowych) by nadzorować i wzmacniać procesy wyszczepień.

6. Należy nadzorować wysiłki badawcze zbierające wszelkie dane co do skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek.

7. Należy zadbać o kontynuację wysiłków i wzmocnienie inwestycji łącznie z nowymi modelami finansowymi i modelami zachęty w sferze badawczej i rozwojowej w celu uzyskiwania nowych lub ulepszonych materiałów szczepiennych. Jak też technologii podawania szczepionek.

8. Należy unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do chwilowego choćby braku szczepionek. Dzięki ulepszonemu systemowi nadzoru nad dostępnością materiału szczepiennego, jego zakupu, dostarczania, przechowywania i dzięki współpracy producentów i każdego ogniwa dystrybucji należy optymalnie wykorzystywać moc produkcyjną i przepustowość produkcji szczepionek.

9. Należy nadzorować umiejętności krewnych i rodziny osób zatrudnionych w dziale zdrowia jak również mediów by efektywnie, transparentnie oraz obiektywnie informowały opinię publiczną na temat szczepień. Informacje fałszywe lub też wprowadzające w błąd będą zwalczane, m.inn. przez współpracę mediów społecznościowych i producentów.

10. Dopasowanie oraz integracja szczepień w globalnym systemie opieki zdrowotnej nastąpi dzięki nowej agendzie szczepionkowej w roku 2030.

Za: http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=28486&Itemid=47