Numer POGOTOWIA ANTYSEPSOWEGO: 18 262 20 85  więcej info...

Marek Kleciak: Prostata - wspomaganie witaminowe

Opublikowano: 28.11.2018 Autor: Marek Kleciak
Kwas gamma-linolenowy
Padło pytanie o wspomaganie witaminowe przy prostacie.
Po pierwsze: Palacze dużo częściej mają ten problem. Proszę rzucić palenie. Kadm z papierosów znacznie potęguje ten problem.

Niedobór cynku może przyczynić się do powiększenia prostaty. Wystarczająca ilość cynku może zmniejszyć gruczoł i zmniejszyć dyskomfort. Myślę że 35 mg jonów cynku dziennie to dobra dawka.

Kwas gamma-linolenowy  (GLA czyli omega 6) może zmniejszać aktywność tych substancji, które powodują powiększenie prostaty. Może przyczynić się do zmniejszenia gruczołu i złagodzenia objawów.

Pestki dyni zawiera oprócz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach również mnóstwo cynku i kaburbitacyn (ang. Cucurbitacin), obie substancje hamują konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu i tym samym przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku.

Izoflawony sojowe to fitoestrogeny, które również zapobiegają przekształcaniu testosteronu w niekorzystny dihydrotestosteron.

Witaminy C (2 gramy rano 2g w południe 2g wieczorem) i E, selen i cynk, bioflavonoidy cytrusowe, fenole z pestek winogron, beta-karoten, likopen, luteina i zeaksantyna to silne antyoksydanty, pomagające w walce z wolnymi rodnikami i procesami zwyrodnieniowymi, zwalczając w ten sposób przerost prostaty. Ponadto pomagają one organizmowi w detoksykacji substancji rakotwórczych i opóźniają proces starzenia.

Kwas foliowy (B9) (500 mg dziennie) i witamina B12 (1000 mikrogramów hydroksokobalaminy) utrzymują komórki w zdrowiu i zapobiegają wzrostowi prostaty

Witamina C i cynk ułatwiają też usuwanie zanieczyszczeń z organizmu (np. kadmu).
Witamina C wzmacnia również jak wiecie układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia komórek nowotworowych.

Oprócz cynku potrzebny jest także jod
{jcomments on}
Odsłony: 1111